niedziela, 7 lutego 2016

Polski zamach na Hitlera pod Pokojem?


O tym, że na stacji Jełowa miało dojść do konferencji w której Hitler zadecydował o dalszych losach Polski, wie już na pewno duża część z Was. Jednak o tym, że kilka kilometrów od Pokoju miał miejsce nieudany zamach na Hitlera i jego pociąg "Amerika", który mógł zmienić bieg historii, wie garstka osób. Część badaczy i publicystów twierdzi, że do zamachu doszło na Pomorzu, a nie w południowej Polsce (np. Bogusław Wołoszański przedstawił taką wersję w jednym z odcinków "Sensacje XX wieku"), są jednak tacy którzy twierdzą inaczej.

Jednym z nich jest dr Rafał Brzeski - tłumacz, historyk, specjalista ds. terroryzmu, wywiadu i kontrwywiadu. Oto fragment z jego książki "Polski zmacah na Hitlera":Akcja pod Czarną Wodą

"Jesienią 1941 roku nie zidentyfikowana grupa dywersyjna zasadziła się na linii kolejowej między Schwartzwasser a Freidorf w południowej Polsce. Była to najprawdopodobniej linia kolejowa, biegnąca przez Czarną Wodę w Borach Stobrawskich na północ od Opola. Na terenach należących wówczas do III Rzeszy Bahnpolizei nie pilnowała torowisk tak skrupulatnie jak w Generalnym Gubernatorstwie i polskiej grupie udało się założyć kilkunastokilogramowy ładunek wybuchowy. Minę podłożono niecałe pół godziny przed nadejściem pociągu, a nie miał to być zwykły transport tylko Fuehrerzug, którym Adolf Hitler udawał się na wschód na inspekcję dywizji zwycięskiego Wehrmachtu. Zamach nie powiódł się. Z nieznanych przyczyn pociąg specjalny zatrzymał się w nocy i puszczono przed nim transport wojskowy, który uruchomił zapalnik i wyleciał w powietrze. Zbrojni w karabiny i granaty dywersanci zaatakowali zszokowanych Niemców i, jak podaje meldunek, w wyniku akcji zginęło 430 Niemców, a ruch na linii kolejowej został przerwany na dwa dni." 

Polski zamach na Hitlera
dr Rafał Brzeski
Polska Zbrojna, 1 sierpnia 1998

Miejscowością o nazwie Freidorf mógł być Pokój, a powyższą  historię zamachu potwierdził jeden z mieszkańców Krzywej Góry.

3 komentarze:

 1. Wątpię, żeby to chodziło o Czarną Wodę na Opolszczyźnie. Moim zdaniem zamach ten przeprowadzono owszem w Czarnej Wodzie, ale leżącej w woj. Pomorskim. Nawet Pan Wołoszański nakręcił o tym odcinek w ,, Sensacjach XX wieku ''

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, że tak było. Wspomnieliśmy o tej drugiej opcji w tekście ;)

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń